Experience at The Midway

900 Marin Street

Installations

“NETZ2.0” by Jens Vetter, Marc Schroeder, Yağmur Uyanık

& Joey Verbeke, Jason Charney, Camila Magrane, Cere

Davis, disnovation.org, ecco screen, MASARY Studios,

“DELT∆” by Olivier Ratsi

Gods & Monsters

5:00 pm Hydroplane

6:00 pm Nihar & Subset

7:00 pm revlux

8:00 pm Tayhana

9:00 pm Lefto

10:30pm Legowelt

Patio

3:00 pm Doc Sleep

4:40 pm CYRNAI

5:30 pm Mozhgan b2b Josh Cheon

7:30 pm Veronica Vasicka

9:15 pm The Hacker presents Amato Live

Read More

A/Visions 3 at 906.World

906 Broadway Street

The Chamber

5:00pm Yoga Session ft. Showga & Shiva

6:00pm Cool Maritime & Emily Sprague

7:00pm Kaitlyn Aurelia Smith presents: “Tides: Music for Meditation and Yoga”

The Nave

6:30pm Freeka Tet

7:15pm Steve Hauschildt and Martin Tzonev

8:15pm Lawrence English

Read More

Digi Lab 3.2 at 906.World

906 Broadway Street

12pm Low Frequencies: Dimensions of Well Being.

An exploration into how deep immersive music and sound can affect our emotional, physical, and mental well-being with Robot Koch, Shiva, and Kode 9. Moderator: Co-founder/President of SUBPAC + StudioFeed, John Alexiou

1:20pm Guided meditation in sound with pre-recording from Daedelus

1:30pm Network + Experience. Break out, connect and come to ground with bass focused installations

2pm Artist Q&A with West Coast bass legend Ana Sia

2:15pm Live performance by Ana Sia. Audiences can physically experience sound using SUBPAC wearable technology.

Read More

Digi Lab 3.1 at Goethe Institut

2 pm Collaboration and Communication Across Spaces:

Creating Across Cultures and Time Zones with Christopher

Jette, Lottie Rippon (dublab/ shesaid.so), Moderator:

Hannah Silk Champagne (Redeye Distribution)

3pm Lawrence English: In Conversation with John Twells (FACT)

3:45pm Choose Your Own Adventure: Making Your Career as an

Independent Artist Today w/ Andrew Jervis (Bandcamp),

Evelyn Malinowski (Experimental Housewife), Prem Kumta

(Up All Night), ecco screen, moderated by John Twells (FACT)

4:35pm Local Challenges: The Trials and Tribulations of the Creator in

San Francisco with Sohrab Harooni (RS94109), OSE

(GHUNGHRU). Moderator: Chris Zaldua (SURFACE TENSION)

5:15 pm Play Your Part: The Future of Musical Instruments, with

Tenkai Kariya (Zetaohm), CYRNAI, Gina Collecchia

(Spatial Inc.), Hugo Paris (Lavender), Will Stockwell

(humble audio). Moderated by Lance Hill

(Vintage Synth Museum)

Read More

Nocturne 1 at 1015 Folsom

Installations: “Apice by Quarso + ”Mishka” by Marpi ft. Chrysalis & Hawke

Main Room

9:30pm “Alkahest” by BLEIE & Chelley Sherman

10:30pm Smerz

11:30pm Amnesia Scanner

12:30am GAIKA

1:30am “Digging in the Carts by Kode9 & Koji Morimoto

Upstairs

10:00pm Layne

11:00pm Abandoned Footwear & arc

12:00am Byetone

1:00am Arpanet

Read More

A/Visions 1 at California Academy of Science

Coral Reef

6:30 pm Michael Claus

8:45 pm Solpara

Morrison Planetarium

6:30 pm “Sphere” by Robot Kich & Mikael Le Goff + “Indivisible” by susy.technology

7:30 pm “Sphere” by Robot Kich & Mikael Le Goff + “Indivisible” by susy.technology

8:30 pm “Sphere” by Robot Kich & Mikael Le Goff + “Indivisible” by susy.technology

9:30 pm “Indivisible” by susy.technology

Plazza

6:30pm Piano Rain

8:00pm Echo Beach

9:00pm JOYFULTALK

Read More